مقایسه قیمت معتبر

حافظه SSD اینترنال سن دیسک M.2 NVMe مدل SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500 گیگابایت

✅ مناسب برای: لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی

بهترین قیمت امروز
20,000,000 تومان
قابل خرید
بروزرسانی 1 هفته پیش
فروشنده معتبر
مقایسه شفاف
قیمت به‌روز

فروشنده‌ها و قیمت‌ها

1 فروشگاه این محصول را عرضه می‌کنند

مرتب‌شده بر اساس قیمت
وبسایت سازگار ارقام

قیمت ثبت‌شده توسط فروشگاه

20,000,000 تومان
خرید
⚡ SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB؛ SSD نسل چهار با خواندن تا 6600MB/s
حافظه SSD سن دیسک (SanDisk) مدل SANDISK Optimus 5100 با پارت‌نامبر SDSP51500GAN، نسخه 500 گیگابایتی این خانواده و یک درایو M.2 2280 مبتنی بر PCIe 4.0×4 و NVMe است. اعداد رسمی همین ظرفیت با مدل‌های 1TB و 2TB یکسان نیستند: خواندن ترتیبی تا 6600 مگابایت بر ثانیه و نوشتن ترتیبی تا 5600 مگابایت بر ثانیه اعلام شده است. در عملیات تصادفی نیز سقف خواندن 660K IOPS و نوشتن 1.1M IOPS ثبت شده؛ این ترکیب بیشتر برای ارتقای درایو اصلی سیستم، اجرای برنامه‌ها و انتقال فایل‌های متداول معنا پیدا می‌کند.
پایه ذخیره‌سازی SANDISK Optimus 5100 را نسل هشتم SANDISK BiCS QLC 3D CBA NAND تشکیل می‌دهد. این درایو DRAM اختصاصی ندارد و برای مدیریت بخشی از داده‌های نگاشت از Host Memory Buffer کمک می‌گیرد؛ nCache 4.0 نیز به‌عنوان کش SLC، نوشتن‌های کوتاه‌مدت را مدیریت می‌کند. چنین معماری‌ای ظرفیت و سرعت Gen4 را با هزینه کنترل‌شده‌تری ارائه می‌دهد، اما در نوشتن‌های طولانی و سنگین باید محدودیت QLC و کش پویا را هم وارد مقایسه کرد.
شناسه کامل SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB در صفحه رسمی SDSP51500GAN-000E0 است. دوام نوشتاری 300TBW و میانگین توان 3.8 وات در خواندن و نوشتن، مشخصات همین ستون از دیتاشیت هستند و نباید از نسخه یک‌ترابایتی به آن منتقل شوند. این محصول با 36 ماه گارانتی سازگار و ضمانت اصالت کالا در فروشگاه اینترنتی سازگار عرضه می‌شود.
📌 توجه: بنرهای معرفی این صفحه مشخصات کلی خانواده را نمایش می‌دهند. سقف خواندن 7100MB/s به مدل‌های 1TB و 2TB و سقف نوشتن 6700MB/s به مدل‌های 1TB تا 4TB مربوط است؛ اعداد رسمی نسخه 500GB به‌ترتیب 6600 و 5600MB/s هستند.
🚀 عملکرد نسخه 500GB؛ اعداد 6600 و 5600MB/s چه چیزی را نشان می‌دهند؟
خواندن ترتیبی SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500 گیگابایت تا 6600MB/s و نوشتن ترتیبی آن تا 5600MB/s اعلام شده است. این نوع دسترسی بیشتر به کپی فایل‌های بزرگ، بارگذاری رسانه‌های حجیم و خواندن داده‌های پیوسته مربوط می‌شود. سن‌دیسک آزمون ترتیبی را با بلوک 1MB، عمق صف 8 و یک Thread انجام داده است؛ بنابراین واژه «تا» را باید بخشی از مشخصات دانست، نه عددی که در هر سیستم و هر انتقالی ثابت تکرار شود.
برای داده‌های کوچک و پراکنده، خواندن تصادفی 4KB تا 660K IOPS و نوشتن تصادفی تا 1.1M IOPS ثبت شده است. این سنجه به الگوهایی مانند باز شدن برنامه‌ها، پردازش فایل‌های کوچک و فعالیت هم‌زمان چند فرایند نزدیک‌تر است. مقادیر رسمی با Queue Depth برابر 32 و 16 Thread اندازه‌گیری شده‌اند؛ بار روزمره معمولاً همیشه چنین عمق صفی ایجاد نمی‌کند و نباید از روی عدد IOPS، زمان دقیق بوت یا اجرای یک نرم‌افزار را پیش‌بینی کرد.
رسیدن به سقف‌های اعلام‌شده به اسلات PCIe 4.0×4، میزبان سازگار و شرایط آزمون مناسب وابسته است. نوع مادربرد، تعداد Lane فعال، درایور، Firmware، دما، فضای خالی و الگوی انتقال می‌توانند عملکرد SANDISK Optimus 5100 را تغییر دهند. نصب روی PCIe 3.0 یا 2.0 امکان‌پذیر است، اما پهنای باند کمترِ میزبان اجازه حفظ سرعت کامل نسل چهارم را نمی‌دهد.
📦 ظرفیت 500 گیگابایت؛ برای درایو اصلی کافی است یا محدود؟
ظرفیت اسمی SANDISK Optimus 5100 در این نسخه 500GB است و بر مبنای محاسبه ده‌دهی سازنده اندازه‌گیری می‌شود. بعد از پارتیشن‌بندی، فرمت و نصب سیستم‌عامل، عددی کمتر از 500 گیگابایت در محیط سیستم‌عامل دیده خواهد شد؛ این تفاوت از روش محاسبه و فضای مدیریتی فایل‌سیستم ناشی می‌شود و به معنی کمبود فیزیکی حافظه نیست. سازنده نیز صراحتاً اعلام می‌کند که ظرفیت قابل استفاده می‌تواند با توجه به محیط عملیاتی کمتر باشد.
برای سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای کاری، تعدادی بازی یا فایل‌های پروژه فعال، 500GB نقطه شروع قابل استفاده‌ای است. بااین‌حال، بازی‌های حجیم، آرشیو ویدیو و مجموعه بزرگ فایل‌های خام می‌توانند فضای آزاد را زودتر کاهش دهند. اگر قرار است SANDISK Optimus 5100 تنها درایو رایانه باشد، بهتر است حجم سیستم‌عامل، برنامه‌ها و داده‌های فعلی پیش از خرید جمع زده شود؛ پر نگه داشتن دائمی SSD نیز فضای در دسترس برای کش و مدیریت نوشتن را محدود می‌کند.
نسخه 500GB صرفاً مدل یک‌ترابایتی با فضای نصف‌شده نیست. سرعت نوشتن ترتیبی آن 5600MB/s در برابر 6700MB/s مدل 1TB است، خواندن تصادفی به 660K IOPS می‌رسد و دوام آن 300TBW ثبت شده است. هنگام مقایسه یک حافظه SSD اینترنال، ظرفیت باید کنار حجم نوشتن، نوع NAND و فضای توسعه آینده سیستم سنجیده شود.
🧱 حافظه QLC نسل هشتم در SANDISK Optimus 5100؛ تراکم بیشتر و ملاحظه نوشتن ممتد
حافظه فلش SANDISK Optimus 5100 از نوع Quad-Level Cell یا QLC است؛ هر سلول در این معماری چهار بیت داده نگه می‌دارد. تراکم بالاتر به عرضه ظرفیت با قیمت اقتصادی‌تر کمک می‌کند، اما تحمل و رفتار نوشتن QLC با NAND نوع TLC یکسان نیست. سن‌دیسک برای Optimus 5100 مشخصاً عبارت نسل هشتم SANDISK BiCS QLC 3D CBA NAND را به کار برده و این مشخصه برای ظرفیت 500GB نیز در جدول خانواده ثبت شده است.
بخش مهم مقایسه، تفاوت سرعت اولیه با نوشتن پایدار است. هنگام وجود فضای کش، داده ابتدا با الگوی SLC دریافت می‌شود؛ اگر انتقال بزرگ ادامه پیدا کند یا فضای آزاد کاهش یابد، بخشی از نوشتن باید مستقیماً روی QLC انجام شود و سرعت می‌تواند از سقف 5600MB/s فاصله بگیرد. منبع رسمی برای سرعت SANDISK Optimus 5100 پس از کاهش کش عدد مشخصی منتشر نکرده است، بنابراین نمی‌توان نرخ ثابت یا زمان دقیقی برای این مرحله اعلام کرد.
این محدودیت بیشتر برای کپی‌های بسیار طولانی، فایل‌های خام حجیم و بار نوشتاری مداوم اهمیت پیدا می‌کند. در بوت، اجرای برنامه، به‌روزرسانی نرم‌افزار و انتقال‌های کوتاه‌تر، ترکیب NVMe، کش SLC و دسترسی تصادفی اهمیت بیشتری دارد. برای تدوین سنگین روزانه یا Scratch Disk دائماً درگیر، مقایسه با SSDهای TLC دارای DRAM منطقی است؛ برای استفاده عمومی و پروژه‌های سبک‌تر، معماری این مدل با هدف متفاوتی طراحی شده است.
🧠 معماری DRAM-less در SANDISK Optimus 5100؛ تفاوت HMB و nCache 4.0
در دیتاشیت رسمی، مقابل DRAM Cache عبارت Host Memory Buffer قرار گرفته است. این یعنی SANDISK Optimus 5100 تراشه DRAM مستقل روی برد ندارد و از قابلیت HMB برای استفاده محدود از RAM سیستم میزبان کمک می‌گیرد. HMB عمدتاً در مدیریت اطلاعات نگاشت داده نقش دارد؛ مقدار و نحوه استفاده آن به کنترلر، سیستم‌عامل و پشتیبانی میزبان وابسته است و نباید با DRAM اختصاصی داخل SSD یکسان تلقی شود.
فناوری SANDISK nCache 4.0 در ردیف SLC Cache دیتاشیت آمده است. بخشی از NAND در این حالت مانند حافظه تک‌بیتی کار می‌کند تا ورودی‌های متداول سریع‌تر جذب شوند و سپس داده به ساختار اصلی QLC منتقل شود. HMB و nCache 4.0 دو نام برای یک قابلیت نیستند: اولی از حافظه میزبان در فرایندهای مدیریتی کمک می‌گیرد و دومی لایه موقت نوشتن روی NAND را فراهم می‌کند.
اندازه مؤثر کش در همه شرایط ثابت نیست و فضای خالی، حجم انتقال، دما و الگوی استفاده بر آن اثر می‌گذارند. همین موضوع توضیح می‌دهد چرا سرعت درج‌شده در مشخصات را نباید معادل عملکرد پایدار در کل ظرفیت دانست. SANDISK Optimus 5100 برای انتقال‌های متداول و کار ترکیبی طراحی شده است؛ انتخاب آن برای بارهای نوشتاری ممتد باید با شناخت این معماری انجام شود.
🔌 نصب SANDISK Optimus 5100 در اسلات M.2 و محدودیت نسل‌های قدیمی
ابعاد فیزیکی درایو 80×22×2.38 میلی‌متر و وزن آن 5.7 گرم است. فرم‌فاکتور M.2 2280 و طراحی یک‌طرفه اعلام‌شده برای این نسخه، آن را برای بسیاری از لپ‌تاپ‌ها و مادربردهای رومیزی سازگار می‌کند. پیش از نصب باید وجود محل پیچ 2280، ارتفاع مجاز، فضای اطراف اسلات و پشتیبانی از PCIe/NVMe بررسی شود؛ عبارت M.2 به‌تنهایی نوع ارتباط الکتریکی را مشخص نمی‌کند.
بعضی دستگاه‌ها سوکت M.2 دارند اما فقط از SATA پشتیبانی می‌کنند. SANDISK Optimus 5100 یک SSD NVMe با رابط PCIe 4.0×4 است و در اسلات صرفاً SATA شناسایی نمی‌شود. برای بررسی گزینه‌های هم‌فرم می‌توان صفحه حافظه SSD اینترنال M.2 را دید؛ دسته M.2 NVMe PCIe (تک شیار) نیز مدل‌های مبتنی بر این رابط را از گزینه‌های SATA جدا می‌کند.
سازگاری عقب‌رو در دیتاشیت برای PCIe 3.0 با مسیرهای x4، x2 و x1 و PCIe 2.0 با مسیرهای x4، x2 و x1 تأیید شده است. این سازگاری به معنی برقراری ارتباط روی نسل قدیمی‌تر است، نه حفظ پهنای باند Gen4. اگر قرار است SSD نقش درایو بوت را در یک سیستم قدیمی داشته باشد، پشتیبانی BIOS یا UEFI از NVMe نیز باید جداگانه بررسی شود.
🌡️ توان 3.8 وات، محدوده دمایی و مدیریت حرارت بدون هیت‌سینک
میانگین توان خواندن و نوشتن SANDISK Optimus 5100 نسخه 500GB در هر دو حالت 3.8 وات اعلام شده و توان Idle (Sleep) برابر 4 میلی‌وات است. اعداد 3.8 وات در آزمون IOMeter، طی عملیات ترتیبی کوتاه و به‌صورت میانگین متحرک ده‌ثانیه‌ای اندازه‌گیری شده‌اند؛ در نتیجه مصرف لحظه‌ای یا تمام الگوهای کاری را نشان نمی‌دهند. مصرف SSD یکی از عوامل شارژدهی لپ‌تاپ است، اما از این عدد به‌تنهایی نمی‌توان زمان کار باتری را محاسبه کرد.
محدوده دمای عملیاتی SANDISK Optimus 5100 از 0 تا 85 درجه سانتی‌گراد است. طبق پاورقی رسمی، منظور دمای گزارش‌شده خود درایو است و این مقدار معمولاً از دمای هوای اطراف SSD درون سیستم بالاتر خواهد بود. محدوده غیرعملیاتی از 40- تا 85 درجه سانتی‌گراد ثبت شده و سازنده تأکید می‌کند که قرار گرفتن در محدوده نگهداری، به‌تنهایی تضمین ماندگاری داده نیست.
هیت‌سینک و نورپردازی LED همراه این مدل نیستند. در لپ‌تاپ باید از پد یا پوشش حرارتی پیش‌فرض دستگاه مطابق طراحی سازنده استفاده شود؛ در دسکتاپ نیز شیلد M.2 مادربرد یا جریان هوای کیس می‌تواند به مدیریت دما کمک کند. اضافه کردن هیت‌سینک متفرقه زمانی منطقی است که ارتفاع آن با کارت گرافیک، قاب لپ‌تاپ یا سایر قطعات تداخل نداشته باشد.
تحمل شوک رسمی 1500G در پالس نیم‌سینوسی 0.5 میلی‌ثانیه ثبت شده است. این مقدار یک معیار آزمون قطعه است و نباید به معنی ضدضربه بودن کل رایانه یا ایمنی قطعی اطلاعات در سقوط تلقی شود. نبود بخش مکانیکی متحرک، تفاوت ساختاری SSD با هارددیسک است؛ بااین‌حال، کانکتور، برد و داده همچنان به نگهداری درست و نسخه پشتیبان نیاز دارند.
🛡️ دوام 300TBW، MTTF و امنیت TCG Pyrite 2.01
دوام نوشتاری SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB برابر 300TBW است. این عدد بر اساس بار کاری Client استاندارد JEDEC محاسبه شده و برای مقایسه حجم نوشتن میان SSDها کاربرد دارد؛ TBW ظرفیت قابل ذخیره‌سازی، سرعت یا تاریخ قطعی خرابی نیست. الگوی مصرف، تقویت نوشتن (Write Amplification)، دما و مقدار نوشتن روزانه در فرسودگی NAND نقش دارند، بنابراین تبدیل 300TBW به تعداد سال بدون دانستن بار واقعی نتیجه دقیقی نمی‌دهد.
شاخص MTTF برای این خانواده تا 1.75 میلیون ساعت اعلام شده است. MTTF یک برآورد آماری بر مبنای جمعیت نمونه و آزمون‌های تنش است، نه پیش‌بینی عمر یک درایو مشخص و نه مدت گارانتی. دیتاشیت جهانی برای SANDISK Optimus 5100 ضمانت محدود پنج‌ساله یا رسیدن به سقف TBW، هرکدام زودتر رخ دهد، درج می‌کند. محصول حاضر در بازار ایران با 36 ماه گارانتی سازگار عرضه می‌شود و شرایط این خدمات باید جدا از ضمانت جهانی سازنده خوانده شود.
در بخش امنیت، TCG Pyrite 2.01 و ATA Security passthrough over NVMe ثبت شده‌اند. Pyrite کنترل دسترسی به داده و قفل‌گذاری را تعریف می‌کند، اما الزام رمزنگاری داده کاربر را مشخص نمی‌کند و نباید معادل TCG Opal یا رمزنگاری سخت‌افزاری معرفی شود. فعال‌سازی عملی قابلیت‌های امنیتی نیز به پشتیبانی BIOS یا UEFI، سیستم میزبان و ابزار مدیریتی سازگار وابسته است.
استاندارد RoHS Compliant به محدودسازی برخی مواد خطرناک در فرایند ساخت مربوط می‌شود. این انطباق، ویژگی زیست‌محیطی و تولیدی است و ارتباطی با رمزنگاری، دوام نوشتاری یا بازیابی اطلاعات ندارد. برای داده‌های مهم، هیچ عدد MTTF یا TBW جای نسخه پشتیبان مستقل را نمی‌گیرد.
🧰 Dashboard و Acronis؛ پایش درایو و انتقال اطلاعات
نرم‌افزار SANDISK Dashboard برای مدیریت SANDISK Optimus 5100 در Windows ارائه شده است و امکان پایش عملکرد SSD و بررسی به‌روزرسانی‌های موجود را فراهم می‌کند. هنگام به‌روزرسانی Firmware باید نسخه مخصوص همان مدل انتخاب شود، برق سیستم پایدار باشد و پیش از شروع از داده‌های مهم نسخه پشتیبان تهیه شود. Dashboard ابزار مدیریتی است؛ نمایش وضعیت عادی در برنامه به معنی حذف کامل احتمال خرابی ناگهانی نیست.
سازنده برای انتقال داده به SANDISK Optimus 5100، نرم‌افزار Acronis True Image for SANDISK را نیز معرفی کرده است. این برنامه می‌تواند در کلون‌کردن درایو قبلی یا انتقال سیستم کمک کند، اما برای اتصال هم‌زمان دو SSD ممکن است کابل، تبدیل یا محفظه جداگانه لازم باشد. دانلود، نصب و سطح دسترسی مدیریتی ضروری است؛ دیتاشیت همچنین مجوز پنج‌ساله برای درایو سازگار و بازخرید طی 90 روز پس از خرید را ذکر می‌کند و شرایط پیشنهاد ممکن است تغییر کند.
کلون موفق فقط به نرم‌افزار وابسته نیست. حجم داده مبدأ باید در فضای قابل استفاده نسخه 500GB جا شود و نوع پارتیشن‌بندی، حالت بوت، BitLocker یا سایر سازوکارهای امنیتی پیش از انتقال بررسی شوند. پس از اطمینان از بوت و سلامت فایل‌ها می‌توان درباره پاک‌کردن درایو قبلی تصمیم گرفت؛ نگه داشتن آن به‌عنوان نسخه پشتیبان موقت، ریسک انتقال را کاهش می‌دهد.
✨ مشخصات کلیدی SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB
⚡ رابط PCIe 4.0×4 با پروتکل NVMe و فرم‌فاکتور M.2 2280
🚀 خواندن و نوشتن ترتیبی به‌ترتیب تا 6600 و 5600MB/s
📊 خواندن تصادفی تا 660K IOPS و نوشتن تصادفی تا 1.1M IOPS
🧱 نسل هشتم SANDISK BiCS QLC 3D CBA NAND
🧠 معماری DRAM-less با HMB و کش SLC مبتنی بر nCache 4.0
📝 دوام نوشتاری 300TBW و MTTF تا 1.75 میلیون ساعت
🔌 سازگاری عقب‌رو با PCIe 3.0 و PCIe 2.0 در حالت‌های x4، x2 و x1
🌡️ میانگین توان خواندن و نوشتن 3.8 وات و Sleep برابر 4 میلی‌وات
📐 ابعاد 80×22×2.38 میلی‌متر، وزن 5.7 گرم و طراحی یک‌طرفه
🛡️ پشتیبانی از TCG Pyrite 2.01 و ATA Security passthrough over NVMe
🧰 پشتیبانی از SANDISK Dashboard و Acronis True Image for SANDISK
💙 عرضه با 36 ماه گارانتی سازگار و ضمانت اصالت کالا
🎯 SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB برای کدام نوع استفاده منطقی‌تر است؟
ارتقا به SANDISK Optimus 5100 زمانی منطقی است که لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی یک اسلات M.2 NVMe و نیاز واقعی به حدود 500GB فضای اسمی داشته باشد. اجرای سیستم‌عامل، نرم‌افزارهای اداری و تولید محتوا، مجموعه محدود بازی‌ها و نگهداری فایل‌های فعال با هدف این ظرفیت هماهنگ است. سرعت Gen4 نیز زمانی ارزش کامل خود را نشان می‌دهد که میزبان مسیر PCIe 4.0×4 در اختیار درایو بگذارد.
این نسخه می‌تواند درایو اصلی رایانه‌ای با حجم داده محدود یا ذخیره‌ساز دوم یک دسکتاپ باشد. در لپ‌تاپی با تنها یک اسلات، محاسبه فضای آینده اهمیت بیشتری دارد؛ چون جایگزینی دوباره SSD هزینه و زمان انتقال اطلاعات را به همراه می‌آورد. برای کتابخانه بزرگ بازی یا آرشیو ویدیویی، ظرفیت‌های بالاتر ممکن است از ابتدا تصمیم اقتصادی‌تری باشند، حتی اگر نیاز فعلی کمتر به نظر برسد.
بار نوشتاری پیوسته و حرفه‌ای مرز دیگر انتخاب است. SANDISK Optimus 5100 از QLC و طراحی DRAM-less استفاده می‌کند و سرعت پایدار پس از کاهش کش در منبع رسمی عددگذاری نشده است. تدوین عمومی و انتقال‌های متداول با هدف مصرفی محصول هماهنگ‌اند؛ سرور، ضبط مداوم یا Scratch Disk سنگین به مقایسه دقیق‌تر دوام، نوع NAND و رفتار پایدار نیاز دارند.
📌 پیش از خرید SDSP51500GAN چه مواردی باید بررسی شوند؟
پارت‌نامبر SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB برابر SDSP51500GAN است؛ SKU کامل صفحه رسمی با پسوند SDSP51500GAN-000E0 ثبت شده است.
اعداد 6600 و 5600MB/s به همین ظرفیت تعلق دارند؛ سقف‌های 7100 و 6700MB/s روی بنر به ظرفیت‌های بالاتر خانواده مربوط‌ هستند.
اسلات باید M.2 2280 و PCIe/NVMe باشد؛ سوکت M.2 صرفاً SATA با این SSD کار نمی‌کند.
سازگاری با PCIe 3.0 و 2.0 تأیید شده است؛ عملکرد نهایی به نسل و تعداد Lane فعال میزبان محدود می‌شود.
ظرفیت قابل استفاده کمتر از 500GB اسمی نمایش داده می‌شود؛ روش محاسبه و فضای فرمت‌شده علت این اختلاف است.
NAND از نوع QLC است؛ سرعت نوشتن طولانی پس از کاهش کش می‌تواند از حداکثر رسمی فاصله بگیرد.
درایو DRAM-less است؛ HMB از RAM میزبان کمک می‌گیرد و جای DRAM اختصاصی روی SSD نیست.
هیت‌سینک همراه محصول ارائه نمی‌شود؛ فضای نصب و راهکار حرارتی دستگاه باید پیش از افزودن پوشش جداگانه کنترل شوند.
Dashboard برای Windows عرضه شده است؛ شرایط دریافت و فعال‌سازی Acronis باید هنگام استفاده بررسی شود.
این محصول دارای 36 ماه گارانتی سازگار است؛ شرایط خدمات داخل ایران از ضمانت محدود جهانی سن‌دیسک جداست.
✅ ارزش خرید مدل 500GB چگونه سنجیده می‌شود؟
قیمت SANDISK Optimus 5100 باید کنار ظرفیت قابل استفاده، سرعت‌های مخصوص 500GB، دوام 300TBW و معماری QLC بدون DRAM ارزیابی شود. رابط PCIe 4.0×4 و nCache 4.0 برای پاسخ‌گویی سریع در کارهای متداول ارزش دارند، اما نباید سرعت این نسخه را با مدل 1TB یکسان فرض کرد. تفاوت قیمت با ظرفیت بالاتر نیز زمانی معنا پیدا می‌کند که هزینه احتمالی ارتقای دوباره یا افزودن ذخیره‌ساز دوم محاسبه شود.
در سیستم PCIe 3.0، سازگاری حفظ می‌شود ولی بخشی از توان سرعتی درایو بلااستفاده می‌ماند. محدود شدن سرعت در این حالت لزوماً به معنی انتخاب نامناسب نیست؛ ظرفیت، قیمت، دوام و امکان انتقال SSD به سیستم آینده نیز در تصمیم اثر دارند. در مقابل، اگر کاربر هر روز انتقال‌های نوشتاری بسیار طولانی انجام می‌دهد، مقایسه با مدل TLC دارای DRAM اولویت بیشتری از اختلاف کوچک سرعت اسمی خواهد داشت.
پارت‌نامبر صحیح، سلامت کانکتور، اصالت کالا و شرایط 36 ماه گارانتی سازگار باید همراه قیمت بررسی شوند. SSD ممکن است میزبان سیستم‌عامل و تنها نسخه فایل‌های مهم باشد؛ به همین دلیل برنامه Backup مستقل، بخشی از تصمیم خرید و نگهداری است و با انتخاب یک مدل دارای MTTF بالا حذف نمی‌شود.
🎯 جمع‌بندی؛ ظرفیت جمع‌وجور با سرعت Gen4 و معماری QLC
SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB برای کاربری طراحی شده که سرعت یک SSD NVMe نسل چهار را در فضایی کنترل‌شده می‌خواهد و برنامه‌ای برای آرشیو بسیار حجیم روی همان درایو ندارد. خواندن تا 6600MB/s، نوشتن تا 5600MB/s و عملکرد تصادفی مشخص، این مدل را از اعضای پرظرفیت‌تر خانواده جدا می‌کنند. QLC، معماری DRAM-less و نبود هیت‌سینک نیز محدودیت‌هایی هستند که باید متناسب با حجم نوشتن و شرایط نصب سنجیده شوند.
مزیت اصلی این نسخه، قرار گرفتن فرم‌فاکتور باریک M.2 2280، سازگاری عقب‌رو و توان 3.8 واتی در یک ظرفیت اقتصادی‌تر است. در عوض، فضای 500GB و دوام 300TBW برای همه کاربران کافی نیست؛ کتابخانه بازی بزرگ یا تولید محتوای سنگین می‌تواند ظرفیت بالاتر یا NAND متفاوتی را توجیه کند. 36 ماه گارانتی سازگار و ضمانت اصالت کالا نیز چارچوب خدمات این عرضه را در بازار ایران مشخص می‌کنند.
🛒 خرید SANDISK Optimus 5100 ظرفیت 500GB از فروشگاه اینترنتی سازگار
در فروشگاه اینترنتی سازگار می‌توانید موجودی پارت‌نامبر SDSP51500GAN را بررسی کنید و پیش از سفارش، درباره نوع اسلات M.2، نسل PCIe، فضای موردنیاز، نصب در لپ‌تاپ یا دسکتاپ و انتقال اطلاعات از درایو قبلی مشاوره بگیرید. خرید این SSD با 🛡️ ضمانت اصالت کالا و 36 ماه گارانتی سازگار همراه است.
💾 برای مقایسه نوع رابط، ظرفیت و کاربرد مدل‌های مختلف، صفحه حافظه SSD (هارد SSD) را بررسی کنید.
🗂️ برای مشاهده سایر گروه‌های حافظه داخلی و اکسترنال، وارد دسته ذخیره ساز ها شوید.
💙 مدل‌های برند سن‌دیسک را در صفحه SSDهای سن‌دیسک از نظر ظرفیت، رابط و نوع کاربری مقایسه کنید.
📄 مشخصات همه ظرفیت‌ها را در دیتاشیت رسمی SANDISK Optimus 5100 مشاهده کنید.
🛡️ گارانتی سازگار، ضمانت اصالت کالا 🌟

پیشنهادهای مرتبط

محصولات مشابه